Преку пуч, од 27 април со Македонија владеат фашисти, криминалци и апаши кој безмилосно крадат и пљачкаат. Распродадоа се, име, идентитет, историја, култура. Ја задолжија државата до историски највисоки гранци. Малку им е они што цицаат, па бездушно ги напикаа цели фамилии и тие да се на државна цицка, напиша на Фејсбук аналитичарот Александар Пандов, револтиран од отвореното писмо на Косовската група.

По примерот на најголемите фашисти во историјата и Заев најголем акцент става на внесување страв, преку елиминација и истребување на своите политички и идеолошки непријатели. Секојдневие ни стана да гледаме судски процеси и апсења на патриоти, политичари, новинари, уметници. Панче Ангелов за потегнување коса доби 4,5 години, а за тепањето на Сеља, со квалификација обид за убиство, за кое судот не докажа дека некој имал таква намера, дечките вкупно добија 100 години робија! Докажано, пуштен на најјако е теророт кога рејтинг агенциите му сигнализираат пад. Во моментов не знам каков му е рејтингот, меѓутоа и за тиранин од негов ранг ова е премногу.

Само и само во Македонија е можно ваква озбилна терористичка група која уби осум македонски полицајци во Диво Насеље, отворено да прети на функционери и се заканува на човек, во дадениов случај Спиро Ристовски, а Заев и понатаму да го држи во притвор со нив, со изговор дека сега бил у ,,хашко одделение”. Реакција од корумпираното и уценето судство и обвинителство, како и од соросовите невладини не очекувам, меѓутоа постои ли во државава меџународна? Прибе и Жбогар што викаат, вака ли е во ЕУ? Можно ли е во Словенија после вакви отворени закани на момци кој докажано добро си го познаваат ,,занаетот”, да се држат и понатаму заедно во притвор? Ако боксувањето ги направи славни и ги има по сите телевизии и портали, замислете за убод од нож тек каква слава ги очекува!!!

Имате ли грам мозок у тоа главите бе маму ли ви ебам расипана

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.