Политичкиот аналитичар Александар Пандов со статус на Фејсбук побара ВМРО-ДПМНЕ да го исклучи од партијата Петар Богоевски поради штетните изјави што ги дава.

Според Пандов, неразбирлив е степенот на толерантност кон члено како Бунтур, кој отворено говори и пишува од позиции на Заев и Каракачанов против Македонија и Македонизмот, а му е дозволено и понатаму да се престставува како загрижен член на ВМРО-ДПМНЕ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.