Поранешниот претседател на Кривичен суд, Владимир Панчевски, го оцени како скандалозен и побара одговорност за твитот на Амбасада на САД за денешниот прв круг од претседателските избори во Македонија, во кој на една од трите придружни фотографии има стадо овци.

„Ова е интернационален скандал ваква симболика, да се дигне на повисоко ниво, ова е навреда за народот на овој ден, ОДГОВОРНОСТ ЗА ТОЈ ШТО ДОЗВОЛИЛ ОВА ДА СЕ ОБЈАВИ!“, твитна Панчевски како реакција на твитот на некогашната министерка за култура Ганка Цветанова: „Почитувана Амбасада на САД, би можеле ли, ве молам, да ни го објасните симболизмот на фотографијата што ја постиравте на вашиот официјален профил на Твитер на денот на претседателските избори?“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.