Откако се појавија фотографии како во битолската болница пациент добива инфузија а до него покриен лежи друг пациент кој само што починал, излегуваат нови информации за хаосот во кој се наоѓа здравството.

Како што објави „Експрес“ вработен во прилепската болница на пациентка која се борела да земе воздух преку боците со кислород и рекол:”Тетке полека со дишењето, ноќва може да нема кислород”.

Очевидци ракажуваат дека состојбата во припепската болница е катастрофално и дека пациенти со часови чекаат за преглед.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.