Професорката Билјана Вановска на својот фејсбук профил напиша статус посветен на денешниот „речник“ на поранешната јавна обвинителка Јанева за време на судското рочиште за „Рекет“.

Кога ќе се сетам како некои фини души се згрозуваа од речникот на политичарите од “бомбите” во приватни разговори, се прашувам што ли велат сега кога примитивен речник употребува нивната хероина и тоа среде судница? “Вистината за Македонија” беше името на бомбашката кампања: навистина, ни ја разголија (и се разголија) за само 5 години! Зошто, вистината за Македонија е сета оваа багра која се претставува како елита и естаблишмент!

Ми велат родители на мали деца (што слушаат вести) како да им го објаснат богатиот и сочен речник на Катица Јанева. Што да кажам? Оние кои го фаворизираа фрчковизмот како речник на интелектуална елита доведоа до Јанева како правосудна елита. Потоа се чудиме што прават деца на Телеграм и порно групи! Па ние живееме во бордел (со сменета фирма, за да ја привлече сексипајл Јуроп), напиша Ванковска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.