Функции што ги доби Алтернатива во новата влада:

1. Министерство за здравство
2. Министерство за информатика
3. Заменик претседател на Собранието
4. Министер за дијаспора
5. Заменик министер за култура
6. Заменик министер за земјоделство
7. Заменик министер за земјоделство или транспорт или за финансии
8. Директор на МЕПСО
9. Директор Железнички транспорт
10. Директор болница Тетово
11. Директор на Националниот граничен координатор
12. Директор Пензиски фонд
13. Директор на Регистри
14. Заменик директор во Испитен центар
15. Директор Инспекторат за локална самоуправа
16. Директор Социјален центар Скопје
17. Заменик директор во Сл. весник
18. Директор затвор Идризово
19. Директор Агенција за странски инвестиции
20. Директор Агенција за претприемништво
21. Директор Природно-математички музеи
22. Директор Институт за културно наследствo
23. Директор Инспекторат за стандардизација
24. Директор Театар Гостивар
25. Директор Тетовска библиотека
26. Директор Агенција за млади и спорт
27. Заменик директор за индустриска опственост
28. Помошник министер во МВР
29. Раководител на сектор МВР
30. Раководител на сектор во Царина Охрид
32. Началник земјоделие во Долнени
33. Директор Агенција за вработување Струга
34. Директор Кино Струга
35. Директор Сектор МВР, Тетово
36. Директор на Клиника во Скопје
37. Управен одбор, членови
38. Надзорен одбор, член
39. Директор на Испитен центар
40. Управен совет на МК Патишта
41. Надзорен совет на МК Патишта
42. Управен одбор во железничка инфраструктура
43. Управен одбор на аеродром
44. Управен одбор во Пошта
45. Надзорен одбор во Пошта
46. ​​Управен совет во агенција за пасишта
47. Директор архив Струга

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.