Одбележувањето на Илинден во Крушево годинава е под покровителство на Собранието, а владината делегацијаја ја предводеа вицепремиерката Радмила Шекеринска и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Релативно малиот број на посетители на Мечкин Камен со свирежи ги пречекаа претставниците на Владата.

„Ова е место за херои, не за предавници“, „Никогаш Северна, само Македонија“, се слуша на снимката што ја објави порталот Фокус.

Видео ТУКА

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.