Етничката застапеност на Албанците наспрема Македонците во сегашната влада, откако и Алтернатива влезе во неа, е совршена основа за примена на Охридскиот рамковен договор и за Македонците.

Мислам дека е време Охридскиот рамковен договор да се примени и во однос на македонското мнозинство во Македонија. Во актуелниот состав на Владата од 20 членови 12 се Македонци (што е помалку од процентот на население). Со промените кои се навестуваат соодносот ќе биде 11 – 9, коментира Мирјана Најчевска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.