ЕУ ја продолжува забраната за патување на македонските граѓани најмалку до први ноември. Големиот број на заразени од стотина дневно, како и неколкумина починати ја принудија Унијата да не ја крене рампата за влез.

Практично ништо не е сменато од минатиот месец туку само е прдолжена забраната за патувања како за Македонија така и за Србија.

Но, затоа пак влез во Унијата им е дозволен на граѓани од Руанда, Уругвај, Грузија, Тунис, Тајланд и Кина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.