Основното училиште „Фаик Коница“ во Зајас отвора јавна набавка за дрва за греење од мегаломанска сума. Вредност на склучениот договор со вклучен ДДВ е 438.252.000,00 денари.

Име на носителот на набавката е Друштво за транспорт, производство, угостителство, услуги и трговија КОСТА-КОМЕРЦ 1 увоз-извоз ДООЕЛ Кичево.

Сумата наведена во јавната набавка го покренува прашањето „Колку дрва се потребни за училиште во време на онлајн настава?“ и ја прави набавката крајно сомнителна.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.