Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва во живо се вклучи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде даде информации околу учениците кои се во Турција и го почувствуваа страшниот земјотрес.

Тој вели дека учениците се безбедни и се во Анкара, од каде чекаат да тргнат кон Македонија.

„Учениците од Македонија се безбедни и се во Анкара, чекаат да тргнаат наваму, но во моментов времето е многу лошо. Еден од нив е само полесно повреден“, вели Османи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.