Министерот за надворешни работи на Македонија телефонски разговораше со новиот министер за надворешни работи на Република Бугарија, Николај Милков.

Како што соопшти Османи, теми на разговор биле честитките за новата функција и подготвеност за континуитет во рамките на продлабочената македонско-бугарска соработка, почетокот на преговорите со ЕУ и европската перспектива за земјава, кои, како што додава, претставуваат взаемен интерес не само на двете земји, туку и на целиот регион, и на самата Унија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.