Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи нагласува дека во 2020 ќе има три одлучувачки самити. Но дека ние работиме за оној на 26 март. Напоменувајќи дека ЕУ сакаат да објават вонреден извештај во февруари за да има врз основа на што да се доноесе одлуката во мај.

Во 2020 има три одлучувачки самити. Ние работиме за оној во 26 март. Редовните извештаи на ЕУ се во април.

Тој нагласува дека нашата земја е  поспремна сме од било која земја во историјата на ЕУ што почнувала со преговори

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.