Бујар Османи од ДУИ вели дека со СДСМ заедно како коалициски владини партнери донеле клучни одлуки, но не ја искчучи можноста по изборите за состав на Влада да преговараат и со ВМРО-ДПМНЕ.

Тој во емисијата „Само интервју“ ја кажа црвената линија на ДУИ и порача дека оној кој ќе се обиде да ги сруши Охридскиот, Преспанскиот и договорот за добрососедство со Бугарија, партнер во нив нема да најде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.