Бујар Османи на денешното предавање на машини за кислородна поддршка на болницата „8-ми Септември“ донација од Кралството Норвешка, го објасни најдобриот начин за заштита од коронавирусот.

Секој треба да си биде на себе полицаец. Мерките се многу лесни. Носењето на маска, потоа личната хигиена и однесувањето како да сте позитивни и да имате контакт со некој кој е позитивен, е најдобар начин – рече Османи.

Тој напомена дека денеска на Комисијата за заразни болести не станало збор за враќање на карантините во некои градови.

Колективните мерки очигледно не даваат резултат. Овие бројки од денеска се од времето кога имаше полициски час – рече Османи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.