Вицепремиерот Бујар Османи вчера за време на гостувањето на ТВ 21 го искоментира поставувањето на албанското знаме на Самоиловата тврдина.

Според него знаме може да се постави каде било и тоа е дозволено со закон.

За потсетување, едно од лицата што го постави знамето беше казнето и протерано од Македонија со забрана за влез од 5 години, откако го развеа знамето на Албанија на Самоиловата тврдина во Охрид, а следеа и многу реакции.

Реагираше и Џафери според кој казната е престрога и партијата на Села кои изразија загриженост.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.