ујар Османи од ДУи аанализира кога на власта, а кога на опозицијата, генерално им одговара се одржуваат избори.

„Не само кај нас, секаде во светот избори во септември октомври им одговара на опозицијата, такви се калкулациите дека тогаш економските ефекти може да бидат поголеми, тогаш луѓето ќе имаат повеќе трошоци, па не можат да ги подмируваат тие трошоци и се понегативни кон владата. Тоа е општа логика, не само за кај нас. И дека за владата можеби опортунистички, партиски би било поповолно сега. Дури има една психолошка анализа која вели дека во летните месеци се луѓето порасположени и гласаат за владејачките партии за разлика од ладните месеци“,

рече Османи.

Конкретно за ДУИ, тој не кажа кој датум најмногу одговара, но порача дека нема логика во август да се одржат избори.

„Како ДУИ не е добро во август да се одржат. Нема логика, август луѓето одат на одмори, па и јули, втора половина на јули, е период кога не се одржуваат избори затоа што луѓето не се тука. Ако се смири состојбата за избори тоа значи дека ќе се отвораат границите и луѓето ќе одат на одмор. Никој нема да биде тука за да гласа во август. Другиот период е во ред, еве сега јуни, почеток на јули, септември, октомври … кој било период е во ред ако каже Комисијата дека може“,

рече Османи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.