Ги исполнивме сите услови очекуваме датум за преговори со Унијата  затоа во октомври Европската Унија ќе го исполни својот дел обврската и ќе ги почне преговорите со нашата земја, за полноправно членство во овој сојуз, рече денеска вицепремиерот Бујар Османи на настанот Заедно за Шар Планина.

Одлуката ја носат земјите членки со консензус, сите 28 земји членки треба да гласаат ЗА. Амбиентот е позитивен, попозитивен и од јуни 2018-та и од јуни 2019-та. Но, состојбата е се уште фрагилна, се додека немаме конечна одлука од земјите членки, изјави денеска Османи.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.