Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска на прес – конференција  ќе ги претстави преземените активности и организациски аспекти во рамки на македонско-бугарското ко-претседавање со Берлинскиот процес 2020 (БП-2020) и подготовките за завршниот Самит во Софија на 10 ноември 2020.

Преземените и идни ангажмани во пресрет на состаноците и Самитот на Берлинскиот процес беше една од темите на средбата на Османи со неговата колешка од Бугарија Екатерина Захариева минатата недела во Софија.

Ова е прв пат во рамки на иницијативата со процесот да претседаваат земја членка на Унијата и земја кандидат за членство во Унијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.