Министерот за надворешни работи Бујар Османи гостува во вечерашниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде се дебатираше за интенцијата за Договорот за добрососедство со соседна Бугарија.

Во Договорот за добрососедство направен е компромис во делот заедничка историја. Во Договорот, членот 8 предвидува „заедничка историја“, тоа значи да се формира Комисија за историја која врз основа на историските факти ќе изнајдат заеднички решенија во делот на заедничката историја. Сега тука имаме дилеми во интерпретацијата, дали заедничката историја е иста историја или заедничка историја. Како и да е, јас сметам дека тоа е добра основа за да одиме напред заедно, порача Османи.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.