Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во гостувањето на Клик Плус на ТВ21 изјави дека Бугарија, како држава, мислејќи на нивните функционери може да не навредува колку сака, но ние како држава ќе ја почитуваме бугарската зедница.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.