Утврдени се одредени пропусти и кршење на процедурите во работењето на оперативните служби, при обезбедување на транспорт на премрзнатиот сточар во кратовското село Емирица, кој почина вчера во Штипската болница. Вработените во ЦУК не обезбедија возило за транспорт на сточар од кратовско село, па лекарите го носеле на раце 5 часа низ планина за да го пренесат во болница. Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов, кажа дека работата на комисијата за расветлување на случајот во изминатите два дена покажала слабости во целиот систем за управување со кризи, а ако се утврди вина кај некој од учесниците во целата постапка, ќе понесе одговорност.

„Во овој момент, можам да кажам дека од страна Комисијата е констатирано дека од оперативецот во Кратово не е побарано хеликоптер и не е известена Дирекцијата за заштита и спасување, тоа е кршење на стандардните оперативни процедури и за истото ќе биде дадена дисциплинска постапка. Воедно, од хиерархиски надредените јас како директор на ЦУК не сум известен, бидејќи повеќе од сигурно доколку знаев за овој настан ќе побарав да биде вклучен хеликоптер при извлекувањето на лицето. Но, заради целосно расветлување на овој настан, одговорноста којашто неспорно постои кај нас, ќе ја бараме и на други места“, рече Ангелов, кој доставил барања до Министерството за здравство, МВР и Министерството за локална самоуправа, за да дадат одговор на прашањата за расветлување на случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.