Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција ги наброи функционерите од СДСМ, кои веќе имале контакти со потпретседателот Мухамед Зекири и кои одат во самоизолација.

Тој потврди дека и техничкиот премиер Оливер Спасовски најверојатно ќе оди уште две недели во самоизолација.

Покрај Зекири, позитивна на Ковид 19 е и директорката на УЈП, Сања Лукаревска, а во самоизолација се вицепремиерката Мила Царовска, Марјан Забрчанец и министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.