Невладината Охрид SOS апелира дека во Охрид продолжува деградацијата на автентичноста и интегритетот на стариот град на Охрид. Се уриваат стари куќи за да се градат згради.

ЕДНО ЗБОРУВАЈ, ДРУГО ПРАВИ

Се чини дека и покрај ветувањата на надлежните пред Комитетот за светско наследство на УНЕСКО годинава, продолжува деградацијата на автентичноста и интегритетот на стариот град на Охрид.
Прашањето е, зошто е тоа така, кога културното наследство на Охрид е формално-правно заштитено, и тоа со:
Закон за заштита на културното наследство (20/2004 и посл. измени)
Закон за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот Регион (75/2010)
Закон за прогласување на Старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значење (47/2011, 154/2015)
План за управување со светското природно и културно наследство на Охридскиот Регион (2020-2029) (45/2020).

</

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.