По гужвата за продолжениот викенд Охрид се дезинфицира. Надлежните служби масовно го чистат градот откако мештаните негодуваа од големиот број туристи, најмногу од Скопје. Тие се загрижени дека токму од Скопје доаѓа најголемата опасност и затоа дека мораат да бидат заштитени.

Од ЈП Охридски Комуналец велат дека максимално ангажирани на терен се грижат за хигиената и оти ќе продолжат и во следните денови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.