Одлуките за уставните измени и за имплементацијата на Договорот од Преспа и за измените во Уставот, се веќе објавени во Службен весник, со што тие стапуваат на сила.

Премиерот Заев претходно истакна дека потпис од претседателот Иванов не е потребен и дека веднаш по објавувањето во Службен весник, македонското МНР ќе испрати известување до грчкото МНР.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.