Претседателот на Владата во заминување Зоран Заев придружуван од министерката за труд и социјална политика Мила Царовска претпладнето во Подгорица се сретна со премиерот на Република Црна Гора, Душко Марковиќ.

На средбата, соопшти владинатат прес-служба, се потврдени одличните традиционални и пријателски односи помеѓу двете држави, без отворени прашања, што одат во нагорна линија.

Заеднички било констатирано дека заокружувањето на членството на Македонија во НАТО, дополнително ќе придонесе за стабилноста и безбедноста во регионот. Споделени биле и искуства за резултатите од НАТО интеграциите, како што се нови инвестиции, повеќе работни места, подобар животен стандард.

Исто така, заеднички е заклучено дека иднината на целиот регион е во Европската унија и оти таа стратешка цел нема алтернатива. На средбата било оценето дека проширувањето на ЕУ е неопходно да продолжи, бидејќи тоа е одржливата опција за мир, стабилност и перспективи на Балканот и на Европа.

Премиерот во заминување изразил благодарност за силната поддршка од Црна Гора за членство на земјава во НАТО и за исполнувањето на заедничките ЕУ перспективи, согласно Берлинскиот процес, што ја поттикнува соработката помеѓу сите земји од регионот.

Продолжуваме со реформите и со инклузивните политики, како на политички план, така и на планот на нашиот концепт, Едно општество за сите, што успешно го развиваме. Продолжуваме да даваме аргументи дека нашето место е во ЕУ. ЕУ и НАТО интеграциите за нас немаат алтернатива. Интеграциските процеси веќе даваат резултати во економијата, повисоки плати, пензии, раст на минималната плата за 90 евра, раст на социјална помош за 300 проценти, рекол премиерот во заминување Заев.

На средбата било разговарано и за успешната соработката меѓу Македонија и Црна Гора во повеќе области од интерес на граѓаните, меѓу кои и социјалната заштита. Посочена е како позитивен пример експертската поддршка во развивањето електронски систем за следење еден корисник во социјалната заштита и во управувањето со случај, во делот на семеен социјален работник.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.