Јавниот обвинител Гаврил Бубевски е позитивен на КОВИД-19, а неговата колешка од поранешното СЈО, обвинителката Фатиме Фетаи, поради контакт со него ќе биде 14 дена во самоизолација.

Ова е причината и за одложување на денешното рочиште за случајот „Монструм“, каде Фетаи и Бубевски се застапници на обвинението.

Бубевски, нема симптоми и се чувствува добор, но се тестирал бидејќи е во постојан контакт со повеќе луѓе, додека Фетаи, ќе биде 14 дена во самоизолација поради контакти со Бубевски, со кого присуствувала заедно на неколку судења во последните неколку недели.

Денешното рочиште за случајот „Монструм“ беше одложено за 26 август годинава, поради најавено отсуство на надлежниот јавен обвинител, информираа претходно од Основниот кривичен суд.

– Заради интерес на медиумите и невладините организации кои ја следат расправата за предметот со КОК бр. 66/17 во јавноста познат како „Монструм“, ја информираме јавноста дека заради најавено отсуство на надлежниот обвинител, расправата насрочена за 06.07.2020 година се одлага. Следната главна расправа е насрочена за 26.08.2020 година во 10:00 часот за што веќе се известени странките во постапката, информираат од Основниот кривичен суд Скопје.

Предметот „Монструм“ се однеусва за петкратното убиство на 12 април 2012 година на Смилковското Езеро, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.