Пензиите за јуни ќе се исплатат предвреме почнувајќи од 26 јуни 2020 во четири групи.
Владата денеска на седница ја разгледа информацијата за исплата на пензиите со утврден распоред за исплата на пензиите за јуни, со цел да се избегне ризикот од КОВИД-19, според која сите банки дале согласност јунските пензии да бидат предвреме процесуирани за готовинска исплата во четири групи (денови) почнувајќи од 26.06.2020 година, како и согласност безготовинската исплата да се овозможи од 26.06.2020 година, односно јунските пензии да се користат преку банкомати и во трговска мрежа од 26.06.2020 година.

За оваа цел, како што наведуваат во соопштението од владината прес-служба, потребно е Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 јуни 2020 година, а деловните банки од 26 јуни 2020 година да обезбедат пензионерите со јунските пензии да може да располагаат преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа.

Готовинската исплата на пензиите, за клиентите кои не користат картички, според постигната согласност од банките ќе се спроведе во четири групи, односно денови во сите отворени филијали и експозитури на банките, согласно следниот распоред:

– За пензии со висина до 11.000 денари, исплата да се изврши на 26.6.2020 година (петок),

 

– За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.6.2020 година (понеделник),

 

– За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 30.06.2020 година (вторник) и

 

– За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 01.7.2020 година (среда).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.