Новинарот Борјан Јовановски на фејсбук утрово објавува извадот од мемоарите на Генерал Михајло Апостолски.

Јас им се заблагодарив за дејствувањето на нивната армија, бидејќи таа учествуваше во некои борби. Меѓутоа, веднаш им кажав дека, доколку дејствувањата ни беа координирани, тие немаше да имаат толку големи загуби. Таа армија даде многу жртви при заземањето на страцинските позиции. Им реков дека вината за тоа треба да ја бараат во своите команданти, кои не беа подготвени за борба. Потоа им реков дека натамошното присуство на Првата бугарска армија на наша територија не е потребно и затоа треба веднаш да си заминат…” Од мемоарите на Генерал Михајло Апостолски, пишува Јовановски.

“Јас им се заблагодарив за дејствувањето на нивната армија, бидејќи таа учествуваше во некои борби. Меѓутоа, веднаш им…

Posted by Borjan Jovanovski on Wednesday, 25 November 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.