Не е проблемот што го насамариле, туку што за премиерот прашањето на политичката одговорност е научна фантастика! Од лошо, полошо! Ова е најнеодговорната влада што некогаш сме ја имале (а конкуренцијата е голема). Најнеодговорна влада со најслаби инструменти на контрола и надзор. Не е вовед, туку сме во срцевината на арбитрерна власт вон секаква контрола. Затоа што е слаба, без легитимитет, таа станува страховлада, пишува универзитетската професорка Билјана Ванковска на Фејсбук по последниот скандал во кој се најде премиерот Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.