Лицата со одредени хронични заболувања се во поголем ризик од компликации типични за коронавирусот, предупредуваат од министерството за здравство.

Министерот за здравство, Венко Филипче, до оваа група граѓани упатува апел да бидат особено внимателни и да ги следат доследно сите препораки за заштита од вирусот.

Листата на ваквите хронични болести е објавена на страна на Министерството за здравство и можете да ја најдете на следниот линк https://bit.ly/2Up8Fye

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.