Во гостувањето во „Топ тема“ министерот за здравство Венко Филипче на прашањето зошто не се воведоа препораки и засилени рестрикции во најзагрозените општини, посочи дека бројките сами по себе не значат ништо, туку дека се земаат во предвид и други параметри.

Бројката на новодијагностицирани пациенти од вкупните тестови не значи ништо, затоа што многу се битни епидемиолошките анкети. Каде се луѓето заразени, дали е ограничен кластер, во каква состојба се,дали им треба хоспитализација… Пример, во болницата во Демир Хисар од дваесетина дијагностицирани ниту еден немаше симптоми. Не може да ја тумачиме само бројката туку и останатите параметри. Согласно тоа се носат мерките. Свесни дека податоците укажуваат на тоа дека трансферот е поради групирање ние и така ги димензионираме мерките, порача Филипче.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.