Македонските власти треба да извршат притисок врз властите во Унгарија да го испорачаат Никола Груевски дома, каде се гони за неколку кривични дела, велат дел од експерти по кривично право, адвокати и судии, со кои зборуваше Гласот на Америка.

Сепак, тие сметаат дека не реално да се очекува дека Унгарија ќе го направи тоа. Ова доаѓа по последните најави на министерката за правда Рената Дескоска дека досието за екстрадиција за Груевски, кој се товари и за организирање на упадот во Собранието на 27 април 2017 година, веќе било комплетирано да се испрати до властите во Будимпешта.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.