Државната изборна комисија досега обработи 52,28% проценти од избирачките ливчиња, односно гласовите на 945.320 гласачи.

Според досегашните резултати за Блерим Река гласале 43.889 односно 11,71%, за Гордана Силјановска Давкова гласале 154.706 односно 41,27%, за Стево Пендаровски 160.504 односно 42,82%.

Вкупниот број на неважечки гласачки ливчиња засега изнесува 15.150.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.