Од Министерството за внатрешни работи на Сверна Македонија информираат дека започна издавањето на документи со новото уставно име „Република Северна Македонија“, пренесува тв21.

Направени се и првите регистарски таблички со новиот код „NMK“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.