Денешната прес-конференција уште еднаш покажа дека примената на Законот за јазиците е проблематично, особено кога се нема превод. Така денес на Османи му беа поставени неколку новинарски прашања на албански јазик, но превод немаше.

Зад него генсекот на Владата, Драги Рашковски, бледо гледаше додека Османи одговара на албански.

Разбирате ли нешто од ова, господине Рашковски, прашува новинарот на Пресинг ТВ Христo Ивановски, а реакцијата на генсекот погледнете ја во видеоснимката.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.