Еден новинар од „1ТВ“ телевизијата се пријавил да даде исказ во Обвинителството во врска со случајот „Рекет“, објави телевизијата „Телма“.

Новинарите на „1ТВ“ се на принуден одмор до 15 август, а во средата беше емитувано последното издание на Централниот дневник.

Агенцијата за аудио визуелни услуги испитува дали има скриено сопствеништво, односно дали Бојан Јовановски кој е во притвор за случајот „Рекет’ е всушност и сопственик на Телевизијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.