Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 741 тестирања, а регистрирани се 213 нови случаи на Ковид-19 во:

Скопје-103, Куманово-16, Штип-9, Прилеп-9, Тетово-16, Струга-4, Велес-5, Битола-2, Охрид-1, Кавадарци-19, Гостивар-9, Струмица-3, Радовиш-2, Кочани-1, Пробиштип-3, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-2, Неготино-5.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (80, 69, 89, 87, 77, 79 и 60г), тројца од Куманово (62, 72 и 80г), еден од Прилеп (70г), четири пациенти од Тетово (81, 50, 72 и 60г), еден од Струга (62г), тројца од Битола (80, 60 и 66г), еден пациент од Охрид (69г), еден од Гостивар (69г), еден од Струмица (80г), еден од Крушево (69г), еден од Виница (58г), еден од Делчево (78г) и еден пациент од Свети Николе (69г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73.851, бројката на оздравени пациенти е 50.046, на починати е 2.147, а бројот на активни случаи изнесува 21.658. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 31.871, активни 11.307

• Куманово 4.285, активни 639

• Дебар 562, активни 165

• Штип 3.072, активни 437

• Прилеп 3.675, активни 893

• Тетово 4.411, активни 976

• Струга 1.785, активни 441

• Велес 2.451, активни 661

• Битола 2.654, активни 843

• Охрид 2.042, активни 591

• Кавадарци 1.717, активни 630

• Гостивар 3.087, активни 807

• Гевгелија 945, активни 285 (66 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 158 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2.007, активни 568

• Крива Паланка 525, активни 122

• Радовиш 523, активни 127

• Крушево 150, активни 71

• Кочани 1.429, активни 251

• Пробиштип 408, активни 67

• Демир Хисар 219, активни 45

• Македонски Брод 198, активни 32

• Пехчево 120, активни 22

• Берово 452, активни 105

• Валандово 254, активни 55

• Виница 418, активни 120

• Делчево 605, активни 293 (172 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 172, активни 25

• Свети Николе 980, активни 196

• Кичево 1.448, активни 349

• Ресен 563, активни 178

• Неготино 823, активни 357 (123 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 741 теста се преку: ИЈЗ-229, ЦЈЗ Скопје-32, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -88, Жан Митрев (Филип Втори)-111, Систина со PCR метода -204, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-7, ГАК-30, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -40, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 365.599 тестирања на Ковид -19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.