Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.798 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи со Ковид-19: Скопје – 11 , Тетово – 6 и Свети Николе – 1. Регистрирани сe седум оздравени пациенти од: Скопје – 3, Битола, Струмица , Кичево и Берово – по 1. Не се регистрирани починати пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 2.798 тестови преку: ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-29, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово–18, ЦЈЗ Куманово–22, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 9, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–29, Жан Митрев (Филип Втори)-54, Авицена-169, Биотек-147, Систина-79, лабораторија Лаор-119, Синлаб-146, Ремедика-7, Плодност–25, Генеа–2, Никоб лаб-461, ВФВ Медикал-57, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.201.

Досега во земјата се направени вкупно 917.179 тестирања на Ковид-19.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 155.840, бројката на оздравени пациенти е 150.146, на починати е 5.487, а на активни случаи изнесува 207.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68722, активни 74
Куманово 8887, активни 12
Прилеп 8328, активни 3
Тетово 7312, активни 70
Битола 6310, активни 4
Велес 5474, активни 0
Гостивар 5189, активни 8
Кавадарци 5155, активни 2
Охрид 5021, активни 11
Штип 4961, активни 1
Струмица 4123, активни 4
Струга 2985, активни 4
Кочани 2792, активни 0
Кичево 2600, активни 11
Гевгелија 2195, активни 0
Неготино 2184, активни 0
Свети Николе 1525, активни 1
Ресен 1234, активни 0
Крива Паланка 1227, активни 0
Радовиш 1161, активни 0
Берово 1032, активни 1
Делчево 973, активни 0
Дебар 942, активни 1
Виница 886, активни 0
Пробиштип 789, активни 0
Валандово 667, активни 0
Богданци 494, активни 0
Крушево 490, активни 0
Демир Хисар 400, активни 0
Демир Капија 396, активни 0
Кратово 377, активни 0
Македонски Брод 359, активни 0
Пехчево 269, активни 0
Македонска Каменица 249, активни 0
Дојран 132, активни 0.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.