Во последните 24 часа во Македонија се направени 2467 тестирања, а се регистрирани 498 нови случаи на Ковид-19 во:

-Скопје 246
-Куманово 30
-Дебар 1
-Штип 10
-Прилеп 34
-Тетово 19
-Струга 15
-Велес 5
-Битола 10
-Охрид 21
-Кавадарци 14
-Гостивар 19
-Гевгелија 12
-Струмица 8
-Крива Паланка 9
-Радовиш 1
-Крушево 2
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 4
-Пехчево 4
-Берово 2
-Валандово 3
-Делчево 1
-Свети Николе 1
-Кичево 7
-Неготино 12

Починати се 17 лица, шест пациенти од Скопје (66, 45, 77, 72, 77, 67г), двајца од Куманово (62 и 58г), еден од Прилеп (78г), еден од Тетово (59г), еден од Струга (81г), тројца пациенти од Велес (75, 77 и 81г), еден од Охрид (69г), еден од Крушево (54г) и еден пациент од Неготино (60г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 396.797 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82301, бројката на оздравени пациенти е 60256, на починати е 2473, а бројот на активни случаи изнесува 19572.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.