Официјалната интернет страница на новиот претседател Стево Пендаровски ќе биде тројазична и со новото име. Таа ќе биде на македонски, албански и англиски јазик, а на нењ веќе стои и новото име – Северна Македонија.

Со претходниот претседател, Ѓорге Иванов до крај беше со Република Македонија, а тој одбиваше да потпишува укази и закони бидејќи биле со новото име.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.