Александар Новаковски во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 рече дека изборниот модел на четири месеци пред избори мора да се менува со консензус, доколку промените се правеа во пред редовниот термин за избори, тогаш не е потребен консензус.

Промена на модел на 4 месеци пред избори е неопходен консензус поради европските стандардите за избори. Бидејќи една од најкрупните прашања спрема европските стандарди за избори е промена на моделот, ако се отвори тоа прашање за да бидат во редовниот термин тогаш не е потребен консензус рече Новаковски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.