Словенечката телевизија Нова24ТВ   се заинтересира за астрономските трошоци што ги создадоа владините институции во Македонија за набавка на бадеми, ореви и лешници, македонската влада повторно се надмина себе си. Тие укажуваат дека  според достапните податоци за јавните набавки покажуваат дека Државниот архив на Македонија потпиша договор со угостителска компанија во вредност од 5,7 милиони евра во јануари годинава!, 

Нова24ТВ пишува дека според податоците од годишниот извештај на Регистарот на вработени во јавниот сектор, во институцијата се вработени 272 вработени, што значи дека вкупно 21.000 евра се наменети за едно лице, што е неколку пати повеќе од годишниот личен приход на секој вработен во Националниот архив. Неодамнешната мулти-милионска набавка за кетеринг само ја отсликува работата на владата на Зоран Заев, која е тесно испреплетена со криминал, сомнителни јавни набавки и злоупотреба на службената должност.

Заев протестира против себе?

Словенечката телевизија е зачудена дека по три години  власт, лидерот на СДСМ повика на таканаречен „марш за правда“.

Под ова мото, еден бизарен марш на владата побара владеење на законот и спроведување на законот од владата. Не е ни чудо што граѓаните беа запрепастени од протестниот митинг, бидејќи целта на протестот не беше јасна. Кога новинарите ги прашаа демонстрантите за што протестираат, тие немаа одговор. Правните експерти протестот против себе го гледаат како индиректно признание на Заев дека судските реформи не успеале.

Вреди да се спомене дека Заев излезе со единствена стратегија за спречување на миграцијата на младите кон Запад. Тој смета дека е најефикасно едноставно да им се каже на младите дека животот во Германија, Швајцарија и Италија е досаден. „Можеби таму ќе добијат поголема плата, но нема предизвици. На пример, Германија веќе има висок стандард, и тука правиме измени. Таму е досадно, тука животот на младите ќе им биде исполнет.  2Со оглед дека Заев се смета за забавен и непредвидлив по просперитет и здодевност, не е изненадувачки што, за време на неговото владеење, Македонија е рангирана меѓу земјите со најголема невработеност кај младите.

Државни пари во џебовите на луѓе блиски до владата

Како и две години, така и Годишната програма за култура во 2020 година е полна со скандалозни одлуки, политички преференци и деструктивни критериуми. Шокантната распределба на државни пари од 6,5 милиони евра за културни проекти е обележана со злоупотреба на буџетските средства, кои беа дадена на здруженијата и на лицата блиски до владата. Државна помош добија Зекир Рамчиловиќ, Роберт Алаѓозоски, па дури и поранешниот амбасадор Нано Ружин, кој е познат по неговата иницијатива да го номинира Заев за Нобелова награда. Со оглед на очигледното политичко киднапирање на културата и сомнеж за коруптивни практики, Државната комисија за спречување на корупцијата ќе одговори и ќе го испита процесот на распределување на буџетски пари.

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, го повика Јавното обвинителство да покрене истрага за Оливер Спасовски, сегашниот премиер на Македонија, кој беше министер за внатрешни работи до 3 јануари, под сомнение за злосторства, злоупотреба на службената должност и овластувања. Спасовски продолжува да ја отежнува работата на привремената влада, обидувајќи се да предизвика хаос во Министерството за внатрешни работи. Но, тоа не е сè. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска е вмешана во сомнителна набавка во Министерството за одбрана. Постојат сериозни индиции е извршена проневера од 250.000 евра. ВМРО-ДПМНЕ  објави документи кои покажуваат дека министерството купило два кинески грејдери од српска компанија и платиле повеќе од 230.000 евра за секој. Само неколку месеци подоцна, истата компанија и продала на Србија грејдер од 108.000 евра, а големата разлика во цените укажува дека набавката во Македонија е зрела за кривична истрага.

Извор: Нова24ТВ

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.