Нов тим од девет пожарникари од Смолјан замина за Република  Македонија за да помогне во гаснењето на пожарите, јави дописникот на МИА од Софија.

Првите четири тима бугарски пожарникари со противпожарна опрема од градот Смолјан на Родопите заминаа за Македнија на 4 август. Тие ги гасеа пожарите во реонот на градовите Делчево и Пехчево.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.