На Министерскиот совет написмено добивме правно формална гаранција дека не подоцна од октомври ќе добиеме датум за почеток на преговорите. Вака зборуваше премиерот Зоран Заев во јуни 2019 година.

Ни тој октомври, а богами ни овој, датумот е добиен. Напротив, Македонија никогаш не била подалеку од влегувањето во Европската унија, а ние ве потсетуваме на само едно од многубројните лажни ветувања на Заев и владата на СДСМ дека имаме датум:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.