Вечерва околу 20:00 часот избувна голем пожар во близина на велешката населба Дурутовец, кој поради силниот ветер брзо се шири кон селото Чолошево. Во гаснење на пожарот учествува екипа од ТППЕ Велес, од каде за МИА информираат дека поради силниот ветер пожарот брзо се шири и претставува голема опасност по куќите.

Инаку,  шест пожарникари со едно противпожарно возило цистерна со вода на ТППЕ Велес, попладнево се упати на помош на населението и пожарникарите во кумановско. 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.