На вечерашната трибина „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ во општина Карпош се обрати пратеничката Гордана Силјановска Давкова која што истакна дека равен илузионизам владее во оваа земја со оваа власт, и нагласи дека ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласал за Бехтел и Енка договорот.

„Туку што беше изгласан таканаречениот закон за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот коридор делница Тетово -Гостивар- Букојчани проектот за автопатот Требеништа- Струга-Ќафасан, и коридорот 10, исто постапката скратена. Ви личи ли ова на закон? Не! Ова е како некој меморандум, квази договор. И како може да утврдите стратешки интерес со приватна компанија односно корпорација. Ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за овој закон. Тие едноставно го игнорираа овој закон после една сериозна аргументирана критика со отворени дилеми на кои што бараа одговор. Дури и нашиот претседател на државата си го потпиша законот така со еден потег на перото и потоа исто се повика дека никој не бил против и се повика на уставниот суд. Ако падне овој закон на уставен суд претседателот треба да си добие импичмент за кршење на уставот министерот за борба со корупција треба да си поднесе оставка а и другите двајца министри тоа ќе биде доказ дека има спремност за владеење на правото“ -истакна Силјановска Давкова.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.