Тоа што се случи со отворањето на културниот клуб во Битола е директен доказ дека не третираат како втора бугарска држава, бидејќи тие дојдоа во Македонија како во своја втора држава, изјави поранешниот амбасадор Ристо Никовски во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно?“ на Алфа телевизија.

Никовски додаде дека премиерот за Ванчо Михајлов вели дека е контроверзна личност, но тој не е контроверзна личност, тој е отворен и јасен фашист.

Суштината на ова прашање е зошто ние прифативме да Бугарија организира нешто во нашата земја, кое не е прифатливо за нас и не нѐ покануваат. Од наша страна треба да се каже извините, но вакво нешто не е нормално, доколку сакате нешто да правите во Македонија, тоа нека биде од заеднички интерес, рече Никовски.

Никовски потенцираше дека има толку многу елементи што зборуваат за наша погрешна политика. Се работи за големобугарски чин кои сака да покаже дека е ова втора бугарска држава, каде што тие прават што сакаат и кого сакаат ќе го донесат тука и ќе го постават.

Власта се однесува срамно, поразително и невидено. Бугарите го оживуваат Ванчо Михајлов, затоа што тој не признавал Македонци, тој ги убивал прво Македонците што имале македонска свест, а потоа ги нарекувал говеда, кажа Никовски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.