Наслов на колумна за порталот Инфомакс предизвикала забуна и погрешна информација од долгогодишниот македонски активист Иван Џо Петревски кој ја вознемири јавноста во врска со амбасадорот Ристо Никовски.

Никовски е жив и здрав а информацијата за неговата наводна смрт која се прошири молскавично на социјалните мрежи каде стотици луѓе ја споделуваат е неточна.

Во случајов не се работи за намерно споделена информација ниту за некаква шега.

Никовски, за „Експрес.мк“ вели дека претпоставува оти Иван Џо Перевски донел погрешен заклучок за него од насловот на колумната во која зборува за починат македонски активист од Канада.

Ова е Колумната што ја предизвика забуната.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.